اخبار اتاق مشترک

ایران به دنبال افزایش دو برابری صادرات به افغانستان است

ایران به دنبال افزایش دو برابری صادرات به افغانستان است

سومین کنفرانس صادرکنندگان ایران با محوریت صادرات به افغانستان، پنج شنبه 4 شهریور 1395 در دانشگاه شهیدمدرس برگزار شد.

مظفر علیخانی، دبیرکل اتاق مشترک ایران و افغانستان، طی سخنانی با برشمردن ویژگی های این نشست گفت: این کنفرانس به صورت کاربردی، اجرایی و عملیاتی راه های مشترک در حوزه سرمایه گذاری، تجارت و صادرات میان ایران و  افغانستان را بررسی خواهد کرد.

 علیخانی همچنین با اشاره به چارچوب های کلی اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: اقتصاد مقامتی که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است دو کلید واژه دارد، یکی برون زا بودن و دیگری درون زا بودن است.

وی افزود: با دنبال کردن مسیر اقتصاد مقاومتی و این دو کلید واژه راه های رسیدن به رشد و توسعه اقتصاد فراهم خواهد شد، حال اینکه یکی از بندهای مهم اقتصاد مقاوتی ارتباط موثر با همسایگان است. علیخانی اظهار کرد: بستر سرمایه گذاری در کشور دوست و همزبان ما افغانستان فراهم شده و بدون شک در این مسیر به رایزنی درخصوص همکاری های مشترک خواهیم پرداخت.

مظفر علیخانی افزود: واردات افغانستان 10 میلیارد در سال است که 2.5 میلیارد دلار آن مربوط به واردات از ایران است. هدف گذاری فعالان دو کشور، رسیدن به مبادلات 5 میلیارد دلار است.

او گفت: بنا داریم صادرات به افغانستان را علاوه بر کالا در موضوعات خدمات فنی و مهندسی، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات و گردشگری نیز توسعه دهیم.

علیخانی افزود: سرمایه گذاری مشترک در دو کشور از دیگر زمینه های همکاری است. فعالان ایرانی تمایل دارند در صنعت، معدن، کشاورزی، خدمات و حمل نقل افغانستان سرمایه گذاری کنند و افغانی ها نیز علاقه مند هستند در ایران به ویژه در مناطق اقتصادی چابهار و دوغارون سرمایه گذاری کنند که در ایجاد اشتغال وتوسعه اقتصادی دو کشور موثر است.

علیخانی گفت: منابع طبیعی و معدن فراوان، نیروی انسانی ارزان و معافیت های تعرفه ای، عواملی است که سرمایه گذاری مشترک در افغانستان را در شرایط ویژه قرار می دهد.

وی افزود: طرح توسعه و تجهیز بندر چابهار به خطوط راه آهن و انرژی منطقه ای از زمینه هایی است که متخصصان ایرانی می توانند با تکمیل آن منافع منطقه را رقم بزنند. 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

تبلیغات

آمار سایت

254
کاربران
59
مطالب
6
وب لینک ها
279177
بازدیدکنندگان
It is replica watches uk not easy, and I replica watches expect to watch worn on the clothes on swiss replica watches men can accept not much, much is rolex replica some fashionable women wear such love.