اخبار افغانستان

افغانستان، ایران و هند به منظور استفاده از بندر چابهار موافقتنامه امضا می کنند

افغانستان، ایران و هند به منظور استفاده از بندر چابهار موافقتنامه امضا می کنند


مقام های وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کردند که در آینده نزدیک میان دولت افغانستان، ایران و هند به منظور استفاده از بندر چابهار، موافقتنامه سه جانبه امضا می شود.
مقام ها در این وزارت، همچنان تاکید می کنند که سران دولتی هر سه کشور ذکر شده، برای استفاده از بندر چابهار اراده سیاسی دارند همچنان تاکید می کنند که سران دولتی هر سه کشور ذکر شده، برای استفاده از بندر چابهار اراده سیاسی دارند.
جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجه کشور، در یک نشست خبری در کابل گفت: "دولت افغانستان، ایران و هند، برای امضای یک موافقتنامه سه جانبه، به منظور استفاده از بندر چابهار به توافق رسیده اند."
او می گوید که در حال حاضر نیز گفتگوها بین مقام های سه کشور، برای استفاده از این بندر جریان دارد.
موسی زی، اما افزود که هنوز متن این موافقتنامه کامل نشده و در آینده نزدیک تکمیل خواهد شد.
بندر چابهار، در شهر جنوبی ولایت سیستان ایران است که در کنار دریای عمان و اقیانوس هند قرار دارد.
همچنان گفته می شود که لنگرگاه این بندر قابلیت پهلوگیری کشتی‌های بزرگ تجاری جهان را دارد و از مناطق مهم تجاری ایران محسوب می شود.
این بندر برای برخی کشورهای آسیای میانه محصور به خشکی از جمله افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و تاجیکستان، برای تجارت از اهمیت خاصی برخوردار است.
شماری از کارشناسان مسایل اقتصادی نیز می گویند که استفاده از بندر چابهار ایران برای تجارت افغانستان، سهولت خوبی را فراهم می کند.
آنان تاکید می کنند، باز شدن بندر چابهار به روی تجارت افغانستان، فشارهای سیاسی دولت پاکستان بر کشور نیز را کاهش می یابد.
موضوع استفاده از بندر چابهار، از ده سال به این طرف مورد بحث مقام های دولتی افغانستان، ایران و هند بوده اما تاکنون گفتگوهای سران سه کشور ذکره شده، نتایج ملموسی را به دنبال نداشته است.اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

تبلیغات

آمار سایت

254
کاربران
59
مطالب
6
وب لینک ها
273967
بازدیدکنندگان
It is replica watches uk not easy, and I replica watches expect to watch worn on the clothes on swiss replica watches men can accept not much, much is rolex replica some fashionable women wear such love.