تهران-ایرنا- مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان با بیان اینکه تا هفتم شهریور ماه سال جاری ترانزیت سوخت از نوع گازوئیل به کشور افغانستان انجام می شود، گفت: با توجه به درخواست طرف افغان ترانزیت گازوئیل از هفتم شهریور ماه به مدت 2 ماه تمدید و تا هفتم آبان ماه ادامه خواهد داشت.

محمد مهدی جوانمرد قصاب روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: تمدید ترانزیت سوخت با توجه به درخواست های مقامات طالبان ادامه خواهد داشت.

جوانمرد افزایش تولیدات شرکت های خصوصی را لازمه ترانزیت و مراودات با طرف افغانی دانست و گفت: افزایش تولید با استانداردهای مورد وثوق دوطرف در حال پیگیری است و در صورت دریافت مجوزهای لازم بخش خصوصی آمادگی تامین اقلام مورد نیاز طرف افغان را خواهد داشت.

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر با عملکرد بسیار ضعیف آمریکا در دوران سلطه 20 ساله در کشور افغانستان و عدم ایجاد زیرساخت های لازم اقتصادی در آن کشور ، ما شاهدیم که بعد از قطع کمک های خارجی ؛ کاهش قدرت خرید  و به طبع آن کاهش واردات در این کشور صورت گرفته است و این نتیجه حضور  20 ساله آمریکاییها در افغانستان  است .

وی با بیان اینکه ارتباط مستمر با طالبان برای صادرات کالای ایرانی به این کشور درحال انجام است و به زودی مشکلات واردات از کشورمان به مقصد همسایه شرقی رفع خواهد شد، افزود: در مدت سلطه آمریکاییها در این کشور زیر ساخت های لازم شکل نگرفته و اقتصاد افغانستانی ها مبتنی بر کمک های دیگران بوده است؛ که همین امر موجب عقب ماندگی در بخش اقتصاد و به نوعی ورشکستگی شده است.

جوانمرد گفت: به دنبال ایجاد سهم خود در ایجاد ثروت و ایفای نقش در بخش های مختلف این کشور از جمله معادن، خطوط ریلی و همچنین ترانزیت کالا بر پایه تولیدات داخلی با نگاه به بخش خصوصی کشورمان هستیم.

وی به دستاوردهای جمهوری اسلامی در 40 سال گذشته با توجه به اعمال تحریم های ظالمانه از سوی آمریکا اشاره کرد و گفت: اکنون طرف افغانستانی نیز با توجه به تغییر ساختار حکومتی در این کشور با مشکلات تحریمی فراوان روبروست که با توجه به تجربه موفق جمهوری اسلامی در این زمینه بهره گیری از این تجربیات در رفع مشکلات طرف افغان راهگشا خواهد بود.

مشاوراقتصادی نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان در ادامه افزود: کیفیت بالا و قیمت مناسب کالای ایرانی این جذابیت را برای طرف افغان ایجاد کرده است تا در پی تامین مایحتاج بازار داخلی از سوی طرف ایرانی به ویژه بخش خصوصی در کشورمان باشد در نتیجه به دنبال تامین نیازهای همسایه شرقی در زمان افزایش تولیدات داخلی و فراتر رفتن این تولیدات از نیاز بازار داخل هستیم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *