روز سه شنبه مورخ 15 شهریور ماه 1401 “اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان” میزبان رئیس محترم “اتاق تجارت و سرمایه گذاری ولایت نیمروز افغانستان”، جناب آقای عبیدالله نورزی و هیأت همراه بود.

در جلسه‌ای که با ریاست جناب آقای حنیف مسعودی عضو محترم هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان برگزار گردید، ضمن اظهار این موضوع که زبان مشترک و فرهنگ نزدیک و ارتباطات دیرینه دو کشور ایران و افغانستان، فاکتوری بسیار مهم و مؤثر در ایجاد تجارت گسترده بین دو کشور است، مسایل و مشکلات تجاری بین دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

از اهم مسایل مطرح شده، گزارش کوتاهی از فعالیت های انجام شده بخش خصوصی دو کشور در جهت

جلب کمک ها و حمایت های دولتی در راستای تسهیل تجارت بین دو کشور بود. تراز برابر در میزان صادرات و واردات دو کشور، سرمایه گذاری‌های مشترک در برخی حوزه، حل مشکلات پایانه های مرزی جهت عبور و مرور کالاها از مزرهای دو کشور از مهم‌ترین مسایلی بود که در این جلسه مطرح گردید و تلاش‌های پیگیرانه و مؤثری که از سوی هر دو اتاق بازرگانی در حال انجام است، نوید بخش رشد همکاری‌های تجاری بین دو کشور خواهد بود.

در این جلسه که مدیر مؤسسه تسهیلگران تجارت فکر فردا، جناب آقای اصغر عباسپور نیز حضور داشت، در خ

 

صوص برگزاری “دومین نشست تجاری B2B ایران و افغانستان” در حوزه های 1.  FMCG(مواد‌غذایی، شو

 

ینده، بهداشتی، سلولوزی، پلاستیک و یکبارمصرف، لوازم خانه‌داری، چاپ و بسته بندی) 2. مصالح و لوازم ساختمانی 3. دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی 4.  نفت و گاز و پتروشیمی  5. لوازم خانگی و آشپزخانه 6. لوازم و ادوات کشاورزی 7. معدن و صنایع معدنی،  صحبت و مشورت هایی صورت گرفت و تصمیاتی اتخاذ گردید.

 

این نشست بزرگ تجاری در 22 و 23 آذر ماه امسال با حضور 70 تاجر بزرگ و معتبر از افغانستان در تهران و با مدیریت و برنامه‌ریزی کمیته این نشست تجاری که متشکل از مسؤولین و دست اندارکاران تجارت دو کشور در بخش های خصوص و دولتی است و به مجری‌گری مؤسسه تسهیلگران تجارت فکر فردا برگزار خواهد شد. ضمنا مقرر گردید، به دلیل توجه به کیفیت جلسات B2B جهت انجام مذاکرات مؤثر هردو طرف تجاری با یکدیگر و تطابق محصولات ایرانی با حوزه هایی کالایی و اعلام نیاز تجار افغانستانی، انتخاب تجار بالقوه و شرکت کنندگان ایرانی از میان تولیدکنندگان بزرگ و معتبر کشور ایران از سوی کمیته نشست با دقت تمام صورت پذیرد، تا نهایت بهره‌وری و دستاورد های لازم از این نشست حاصل گردد.

در این جلسه که با حضور چند تن از تجار بزرگ افغانستان همراه بود در چند حوزه نیز مذاکراتی در جهت جلب همکاری تولیدکنندکان ایرانی که توان صادراتی لازم را دارند نیز صورت گرفت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *